Wpisy otagowane „pieczarki”
Ciasto:
1 szklanka ciepłej wody
2 i 1/3 szklanki mąki pszennej chlebowej
30 g drożdży
1 łyżeczka cukru
płaska łyżeczka soli
3-4 łyżki oleju
oraz mąka do podsypywania
Dodatki:
150 chudego wędzonego boczku w plastrach
250 g sera żółtego, najlepiej Mozzarelli w kawałku
mały woreczek zielonych oliwek
1/2 czerwonej cebuli
1/2 zielonej papryki
5-6 pieczarek
3 ząbki czosnku, drobno posiekane
zioła do pizzy
Sos:
zioła do pizzy
3 łyżki gęstej pasty pomidorowej
W ciepłej wodzie rozpuścić drożdże, dodać cukier i 3 łyżki mąki. Dobrze wymieszać. Odstawić do momentu aż drożdże zaczną pracować. Wówczas dodać sól, 2 łyżki oleju i wyrobić elastyczne i gładkie ciasto (około 5 minut). W czasie wyrabiania zwilżać dłonie pozostałą częścią oleju, wówczas idealnie odchodzi od dłoni. Na koniec obsypać mąką i pozostawić przykryte ściereczką na 20 minut.
Dłońmi oprószonymi mąką uformować cienki placek, rozkładając na dużej prostokątnej blasze wyłożonej papierem do pieczenia i podsypanej mąką. Poczekać kilkanaście minut, by ciasto na blasze nieco podrosło. Można włożyć do piekarnika nagrzanego do 40oC. W tym czasie przygotować dodatki. Zetrzeć ser. Pieczarki i cebulę pokroić w plastry, a paprykę paski.
Ciasto posmarować pastą pomidorową, posypać przyprawą do pizzy i posiekanym drobniutko czosnkiem. Posypać tartym na grubych oczkach serem, rozłożyć boczek, pieczarki, paprykę, oliwki i cebulę. Posypać jeszcze raz ziołami do pizzy. Blachę z pizzą wstawić do gorącego piekarnika. Przez pierwsze 12 minut piec w 240oC na środkowej półce piekarnika z funkcją góra-dół, kolejne 3-5 na termoobiegu z funkcją grilla w temperaturze 200oC.
I nadszedł sezon na dynię, więc przygotowałam bezmięsne danie, a mianowicie kluski z twarogu z sosem z dyni,pieczarek i cukinii. Dyniowy rarytas przygotowała również Marta i Malwina.
Sos:
150 g pieczarek
150 g dyni, np. Hokkaido (waga po obraniu i wypestkowaniu)
1/2 młodej cukinii
ok. 70 g drobno tartego sera Grana Padano lub Parmezanu
2 łyżki masła
1 łyżka mąki
200 ml słodkiej śmietanki
2 ząbki czosnku
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
1 łyżeczka słodkiej papryki
Przygotować sos. Pieczarki oczyścić, pokroić w plastry. Dynię pokroić na kawałki, a umytą cukinię w kostkę. Na patelni stopić masło, wrzucić obrany i przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pieczarki. Chwilę smażyć. Dodać cukinię i dynię, smażyć do odparowania płynu z pieczarek i cukinii. Dodać mąkę i chwilę smażyć, mieszając. Zalać szklanką zimnej wody i rozprowadzić zasmażkę w płynie. Wlać śmietankę i zagotować mieszając. Dodać starty ser, natkę pietruszki i słodką paprykę. Na końcu doprawić solą i pieprzem.
Kluski:
400 g twarogu
2 jajka
1,5 szklanki mąki
3-4 łyżki oleju
płaska łyżeczka soli
Na początku w dużym garnku zagotować wodę na kluski. Zimny twaróg rozdrobnić widelcem, dodać jajka, olej i sól. Wymieszać. Dodać mąkę i zagnieść ciasto. Odstawić na chwilę do lodówki. Z ciasta odrywać porcje wałkować na podsypanej mąką stolnicy lub desce. Wałeczki lekko spłaszczać, kroić w poprzek w romby. Kiedy woda zagotuje się, dodać łyżkę soli i oleju. Kluski wrzucać na osolony wrzątek. Po wypłynięciu na wierzch gotować około 3 minut. Odcedzić, wyłożyć na talerze, polać gorącym sosem.
Składniki:
1 duża cebula, np. czerwona
3 ząbki czosnku
2 papryki (czerwona i pomarańczowa)
500 g pieczarek
1 średni bakłażan
1 puszka białej fasoli
1 średnia cukinia
4 średnie pomidory malinowe
2 łyżki koncentratu pomidorowego
3 łyżki ostrego Ajvaru
2 łyżki wędzonej papryki w proszku
łyżka ziół śródziemnomorskich
mały pęczek natki pietruszki
olej do smażenia
sól i pieprz
Pokrojoną cebulę i czosnek zeszklić na oleju. Przełożyć do garnka. Pieczarki dokładnie umyć, pokroić w plastry i obsmażyć krótko na dużym ogniu. Przełożyć do cebuli i czosnku. Zalać 2 szklankami wrzątku, i gotować pod przykryciem. Paprykę oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w kostkę, dodać do wywaru, następnie dodać pokrojoną w kostkę cukinię (ze skórką) oraz pokrojonego w grubą kostkę bakłażana. Pomidory sparzyć wrzątkiem, zdjąć skórkę i pokroić w grubą kostkę. Kiedy papryka i cukinia będą już miękkie, dodać pomidory, Ajvar i koncentrat. Dodać posiekaną natkę pietruszki oraz odcedzoną i opłukaną fasolę z puszki. Gotować kilka minut pod przykryciem do połączenia się smaków, doprawić solą, pieprzem, wędzoną papryką i ziołami.
Zostało mi w lodówce kilka pieczarek, usmażyłam na nich i na cebulce dymce jajecznicę. Myślę, że to smaczny początek dnia...
Składniki:
150 g pieczarek
1 duża dymka ze szczypiorem
masło klarowane
5 jajek
sól, pieprz, zioła prowansalskie
Dymkę pokroić w kostkę, a szczypior w paseczki. Pieczarki umyć, pokroić w plastry. Na maśle klarowanym zeszklić cebulę ze szczypiorem, dodać pieczarki oraz zioła prowansalskie i smażyć a odparuje cały płyn z pieczarek. Po kolei wbić jajka i delikatnie mieszając, smażyć aż zetną się białka. Następnie rozmieszać żółtka i smażyć aż prawie całkowicie się zetną. Posolić, popieprzyć do smaku i dokładnie wymieszać. Podawać z pieczywem.
U Ani trwa pieczarkowy tydzień. To moja druga pieczarkowa propozycja do tej akcji. W zaprzyjaźnionej grupie blogerek również dodajemy przepisy pieczarkowe. Szczególnie polecam przepisy Ani i Marty i Ani. Na moim blogu znajdziecie przeróżne zupy, zarówno kremowe, jak i z cząstkami warzyw. Zupa, którą dzisiaj prezentuje jest idealną propozycją przez cały rok, bo większość warzyw można kupić w sklepach i zimą, i latem...
Składniki:
2 skrzydełka z kurczaka lub jedno z indyka
2/3 szklanki ryżu
ok. 150 g pieczarek
po pół papryki w dwóch kolorach (np. czerwona i pomarańczowa)
ok. 1/2 puszki kukurydzy
1 marchew
2 łodygi selera naciowego
mały pęczek koperku
przyprawa warzywna
łyżeczka ziół do pizzy
1/2 szklanki słodkiej śmietanki
sól i pieprz do smaku
Umyte skrzydełka włożyć do garnka i zalać do pełna zimną wodą. Gotować aż mięso będzie miękkie. Pieczarki umyć, pokroić w pół plasterki i wrzucić do wywaru razem z przepłukanym ryżem.
Po kilku minutach dodać obraną i pokrojoną w kostkę marchew, następni pokrojony w paseczki seler oraz pokrojone w kostkę papryki. Dodać również odsączoną kukurydzę. Kiedy warzywa zmiękną, dodać przyprawę warzywną i zioła oraz posiekany koperek.
Na końcu wlać śmietankę i po zagotowaniu wyłączyć. Doprawić pieprzem i jeśli to konieczne dosolić.
Mięso z rosołu po obraniu ze skóry i kości można posiekać do zupy lub wykorzystać do past, pierogów lub krokietów.
Jak co roku u Ani mamy Pieczarkowy tydzień. Pieczarki często lądują na naszych talerzach. Dzisiaj na moim blogu pierwsza pieczarkowa propozycja, a mianowicie risotto z pieczarkami. Z dużą ilością pietruszki i z moim ulubionym ryżem arborio.
Składniki:
1 szklanka ryżu Arborio
3 oleju lub oliwy
ok. 3 szklanki bulionu warzywnego
1/2 szklanki białego wytrawnego wina
400 g pieczarek
1 średnia cebula
2-3 ząbki czosnku
rozmaryn, tymianek
sól i świeżo mielony pieprz do smaku
posiekana natka pietruszki (przynajmniej pół pęczka)
W garnku z grubym lub najlepiej teflonowym dnem rozgrzać masło lub oliwę, dodać obraną, pokrojoną w kostkę cebulę, dodać zmiażdżony czosnek i dusić ok. 1 minuty. Wsypać suchy ryż, chwilę smażyć, ciągle mieszając. Wlać wino i gotować aż płyn wyparuje. Wlać gorący bulion, dodać tymianek i rozmaryn. Na osobnej patelni podsmażyć oczyszczone i pokrojone w plastry podgrzybki. Przełożyć do gotującego ryżu. Ryż gotować do całkowitego odparowania płynu i do momentu, aż ryż będzie miękki. Pod koniec dodać posiekaną natkę. Przyprawić solą i pieprzem. Podawać do mięs lub jako samodzielne danie. Do risotto można również dodać tarty parmezan - 3-4 łyżki.
Szukając prostej zupy w stylu azjatyckim, natknęłam się na przepis Asi. Zupę ugotowałam i bardzo mi smakowała. O dziwo, mój młodszy syn zjadł całą miskę, choć nie lubi pikantnych smaków. Zupę przygotowałam w ramach wspólnego gotowania z zaprzyjaźnioną grupą blogerek.
Składniki:
25 g cienkiego makaronu sojowego Vermicelli lub makaronu ryżowego (waga przed namoczeniem)
2 łyżeczki oleju kokosowego lub innego roślinnego
2 łyżeczki tajskiej pasty curry (zielonej lub czerwonej)*
1 pojedyncza pierś kurczaka
1/2 cebuli
1/2 czerwonej papryki
1,5 litra bulionu drobiowego
150 g pieczarek
5 łyżek kukurydzy z puszki
250 ml mleka kokosowego
2 łyżeczki sosu rybnego
szczypiorek (pominęłam)
Składniki:
1 kg schabu
1 duża cebula
2-3 ząbki czosnku
30 dag pieczarek
przyprawa do gulaszu lub karkówki, łyżka słodkiej papryki w proszku, łyżka wędzonej papryki w proszku, 2 łyżki suszonych płatków papryki, kilka kuleczek ziela, 2 listki laurowe, 2 łyżeczki mielonego i 1 łyżeczka całego kminku, sól, pieprz
1 łyżka mąki
olej do smażenia
Mięso umyć, pokroić w grube plastry. Posypać przyprawą z obu stron. Obsmażyć na oleju. Przełożyć do dużego garnka, zalać wrzątkiem kilka centymetrów nad mięsem, dodać kminek, listki i ziele, dusić do miękkości.
W tym czasie pokroić cebulę, zeszklić na oleju, który został ze smażenia mięsa. Dodać do gotującego mięsa. Czosnek zmiażdżyć i dodać do garnka. Pieczarki oczyścić i pokroić w grube plastry, obsmażyć do odparowania wody, dorzucić do mięsa. Dodać papryki w proszku oraz płatki paprykowe. Pod koniec przyprawić solą, pieprzem oraz mielonym kminkiem.
W garnuszku wymieszać mąkę z 1/2 szklanki zimnej wody, wymieszać by nie było grudek i wlać do wywaru z mięsa, energicznie mieszając. Jeszcze raz przyprawić i po ponownym zagotowaniu zdjąć z palnika.
Podawać z kaszą lub ziemniakami oraz zasmażanymi buraczkami.
W ramach wspólnego gotowania razem z Mirabelką, Zuzią i Emilią przygotowałyśmy makaron z dynią. W mojej wersji makaron podałam z sosem z karkówki, brązowych pieczarek, cebuli i dyni.
Składniki:
600 g chudej karkówki wieprzowej
1 duża czerwona cebula
3-4 ząbki czosnku
250 g brązowych pieczarek
250 g dyni, obranej, pokrojonej w grubą kostkę
2 łyżki mąki
przyprawa do karkówki
gałązka rozmarynu
2 łyżki posiekanego lubczyku
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
kolka kulek ziela angielskiego i jałowca
2 listki laurowe
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia
Karkówkę umyć, pokroić w grubą kostkę, obtoczyć w mące i obsmażyć na niewielkiej ilości oleju. Przełożyć do garnka, dodać ziele, jałowiec i ziele angielskie. Cebulę, obrać, pokroić grubo. Zeszklić na niewielkiej ilości oleju, dodając pod koniec posiekany czosnek. Pieczarki oczyścić, pokroić w plastry, dodać do cebuli i odparować z nich cały płyn. Kiedy mięso zmięknie, dodać pieczarki i dusić wszystko do miękkości. Dodać przyprawę do karkówki, rozmaryn, natkę, lubczyk. Następnie dodać obraną i pokrojoną w grubą kostkę dynię. Gotować krótko, tylko by dynia była miękka. Przyprawić solą i pieprzem do smaku. Podawać z makaronem świderki ugotowanym al dente.
Cukinię w sklepach można już kupić przez cały rok. Jednak o tej porze roku jest najsmaczniejsza. Placuszki z cukinii zawsze są mile widziane w moim domu. A jeszcze z aromatycznym gulaszem, to już pełnia szczęścia!
Gulasz:
400 g mięsa z piersi indyka
1 średnia cebula
2-3 ząbki czosnku
1 duża czerwona papryka
300 g pieczarek
przyprawy: łyżka słodkiej papryki w proszku, łyżeczka wędzonej papryki w proszku, kilka kuleczek ziela, 2 listki laurowe, 2 łyżeczki mielonego kminku, 1 łyżeczka ziół do pizzy, sól, pieprz
2 łyżki przecieru pomidorowego
kopiata łyżka mąki
1/2 szklanki słodkiej śmietanki
po 2 łyżki posiekanej natki pietruszki i lubczyku
olej do smażenia
Najpierw przygotować gulasz. Mięso umyć, pokroić w małą kostkę lub paseczki. Obsmażyć na oleju. Przełożyć do dużego garnka, zalać wrzątkiem kilka centymetrów nad mięsem, listki i ziele, dusić do miękkości.
W tym czasie pokroić cebulę, zeszklić na oleju, który został ze smażenia mięsa. Dodać do garnka razem ze zmiażdżonym czosnkiem. Oczyszczone pieczarki pokroić w plastry, dorzucić do mięsa. Następnie umyć paprykę, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w kostkę i gdy mięso będzie już prawie zupełnie miękkie dołożyć do mięsa i pieczarek. Pod koniec przyprawić solą, pieprzem, mielonym kminkiem oraz słodką i wędzoną papryką. Dodać koncentrat pomidorowy i natkę pietruszki.
W garnuszku wymieszać mąkę z 1/2 szklanki zimnej wody oraz słodką śmiwetanką, wymieszać by nie było grudek i wlać do wywaru z mięsa, energicznie mieszając. Jeszcze raz przyprawić i po ponownym zagotowaniu zdjąć z palnika. Przygotować placuszki.
Składniki:
3 młode cukinie
1 średnia cebula
3 jajka
ok. 2/3 szklanki mąki pszennej
2 łyżki włoskich ziół
2 ząbki czosnku
pół łyżeczki ziaren kminku
sól i pieprz do smaku
olej do smażenia
Umytą cukinię zetrzeć na grubej tarce razem ze skórą. Posolić, by puściła sok. Po kilkunastu minutach dobrze odcisnąć. Dodać rozmieszane jajka, zioła, kminek, przeciśnięty przez praskę czosnek, bardzo drobno posiekaną lub zblendowaną cebulę i mąkę. Dobrze wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Masa powinna być dość gęsta, jeżeli dobrze odciśniemy cukinię. Olej rozgrzać na patelni. Kłaść po 2 łyżki masy na każdy placuszek i smażyć z obu stron na rumiano. Nadmiar tłuszczu usunąć za pomocą kuchennego papierowego ręcznika. Podawać polane sosem i kleksem kwaśnej śmietany.
Bardzo lubię świeże śliwki w wytrawnych daniach. Dodaję je do różnych mięs, najczęściej jednak do wieprzowiny. Dzisiaj przepis na szaszłyki z karkówką oraz kiełbasą, czerwoną cebulą, pieczarkami i bakłażanem.
Składniki:
ok. 500 g karkówki
kilka dużych śliwek
laska chudej kiełbasy
4 małe czerwone cebule, np. czerwonych przekrojonych na pół
1 średni bakłażan
ok. 250 g średnich pieczarek
sól, pieprz, słodka czerwona papryka, zioła do pizzy
kilka łyżek słodkiego sosu chili
2-3 łyżki oleju
Marynata do karkówki:
2 łyżeczki octu balsamicznego z Modeny
1 łyżka musztardy
1 łyżka dowolnego oleju
1/2 łyżeczki suszonego majeranku
pół szklanki keczupu
1/2 łyżeczki ziaren kminku
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka wędzonej papryki
2 ząbki czosnku, zmiażdżone
świeży majeranek i rozmaryn
sól i pieprz
Wszystkie składniki marynaty dokładnie wymieszać. Pokrojone w kostkę mięso zalać marynatą, wymieszać, przykryć i odstawić na godzinę. do lodówki.
Bakłażany pokroić w grubą kostkę, obraną cebulę, kiełbasę i cukinię w grube plastry, śliwki przekroić na pół i wypestkować, a pieczarki oczyścić i odciąć trzonki. Kawałki mięsa, kiełbasę, pieczarki i warzywa nabijać na przemian na patyczki do szaszłyków. Całość z obu stron posypać solą, pieprzem, słodką czerwona papryka, ziołami do pizzy i grillować do miękkości mięsa i warzyw i średniego zrumienienia.
Ciasto naleśnikowe:
2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka wody mineralnej gazowanej
1,5 szklanki mleka
1/2 łyżeczki oleju
2 jajka
sól, szczypta cukru pudru
olej do smarowania patelni
Farsz:
500 g mielonej wołowiny
500 g pieczarek
1 duża cebula
1 szklanka czerwonej soczewicy
ok. 160 g salami w dużych plastrach
3 ząbki czosnku
sól i pieprz, słodka i wędzona papryka, zioła prowansalskie lub włoskie
jajka i bułka tarta do panierowania
olej do smażenia
Soczewicę przepłukać i ugotować w osolonym wrzątku. Odcedzić.
Obraną cebulę pokroić w drobną kosteczkę i smażyć na niewielkiej ilości oleju, gdy się zeszkli wyłożyć mięso i usmażyć. Pod koniec smażenia dodać drobno posiekany czosnek. Pieczarki umyć, osuszyć i zetrzeć na grubej tarce. Pieczarki wrzucić na patelnię, podgrzewać aż odparują z nich wszystkie soki. Dodać pod koniec zioła prowansalskie lub włoskie oraz obie papryki. Salami pokroić w kosteczkę. Wszystkie składniki farszu wymieszać, doprawić do smaku solą oraz pieprzem.
Wszystkie składniki na ciasto zmiksować ze sobą. Smażyć naleśniki z obu stron na dobrze nagrzanej patelni wysmarowanej olejem za pomocą pędzelka, najlepiej silikonowego.
Na środek każdego naleśnika nałożyć ok. 3 łyżki farszu. Boki i tył naleśników zginać do środka. Zwijać w rulony. Panierować w jajku i bułce tartej. Obsmażyć na małym ogniu na niewielkiej ilości oleju. Podawać z barszczem czerwonym do picia.
Sałatka, którą Wam dzisiaj prezentuję to połączenie wiosny i zimy. Bo taki mamy kwiecień tego roku. Najpierw zaczarował nas ciepłym słońcem, a teraz obsypał śniegiem. I choć u mnie nie jest biało, to na dłuższe spacery lepiej się nie wybierać ze względu na przeszywający ciało zimny wiatr.
A wracając do sałatki, to mamy marynowane pieczarki, kukurydzę, fasolę - raczej zimowe dodatki, jak i rzodkiewkę i szczypiorek - wiosenne akcenty. Sałatkę przygotowałam na wielkanocne śniadanie. Polecam zarówno teraz, jak i przez cały rok!
Składniki:
1 mały słoik marynowanych pieczarek
1 puszka czerwonej fasoli
1 puszka kukurydzy
pęczek rzodkiewki
ok. 150 g żółtego sera (np. ementaler)
3 łyżki posiekanego szczypiorku
2 łyżki majonezu
5 łyżek kwaśnej śmietany
łyżka musztardy
sól i pieprz
Kukurydzę, fasolę i pieczarki odcedzić na sicie. Fasolę przepłukać. Rzodkiewki umyć, oderwać końcówki i pokroić w kostkę. Pieczarki pokroić w plastry. Ser zetrzeć na grubej tarce. Wszystkie warzywa i ser wymieszać ze szczypiorkiem, majonezem, śmietaną i musztardą, doprawić solą i pieprzem, schłodzić.
Zaletą zapiekanek jest to, że szybko się je przygotowuje. Najczęściej robię zapiekanki na bazie makaronu i jakiegoś mięsa. Tym razem wybrałam salami i dodałam również pieczarki, paprykę i kukurydzę, a to wszystko skąpane w sosie śmietanowym z ziołami i zapieczone z żółtym serem.
Składniki:
300 g makaronu penne (rurki)
ok. 150 g pikantnego salami
pół puszki kukurydzy
250 g pieczarek
1 czerwona papryka
1 cebula
2 ząbki czosnku
pikantna przyprawa do kurczaka (najlepiej z ostrą papryką)
sól i pieprz, suszony czosnek, zioła śródziemnomorskie (do pizzy, spaghetti)
1,5 szklanki mleka
2/3 szklanki słodkiej śmietanki
olej do smażenia
1 łyżka masła
2 płaskie łyżki mąki
ok. 200 g sera żółtego
Makaron ugotować al dente w osolonym wrzątku. Pieczarki umyć, pokroić w plastry. Salami, cebulę i paprykę pokroić w kostkę. Cebulę zaszklić na oleju, dodać pieczarki i usmażyć. Pod koniec smażenia dodać posiekany drobno czosnek. Kukurydzę odsączyć z zalewy. Makaron wymieszać z salami, pieczarkami i pozostałymi warzywami, wymieszać.
Przygotować sos. Masło stopić, dodać mąkę i ciągle mieszając wlać mleko. Zagotować. Dodać sól, pieprz, zioła i suszony czosnek. Chwilę pogotować, zabielić słodką śmietanką, wymieszać i ewentualnie doprawić solą lub pieprzem. Zagotować. Wlać do makaronu, warzyw oraz pieczarek i dobrze wymieszać, by sos oblepił składniki. Na wierzch zetrzeć ser żółty i zapiekać ok. 45 minut w 190oC.
Wiosna zrobiła nam psikusa i zakolegowała z zimą. W Rzeszowie za oknem śnieg z deszczem, ale wiem, że w innych rejonach Polski jest zupełnie biało. Na taką aurę proponuję rozgrzewający gulasz.
Składniki:
1 szklanka ciecierzycy
3/4 szklanki czerwonej soczewicy
700 g mięsa z udźca indyczego
po 1 czerwonej i zielonej papryce
400 g pieczarek
1 cebula
4 ząbki czosnku
2 puszki krojonych pomidorów
sól, pieprz, majeranek (2 łyżki), kminek mielony (1 łyżka), słodka i wędzona papryka (po 2 łyżki)
Ciecierzycę namoczyć wieczorem i ugotować następnego dnia, odcedzić. Mięso oczyścić z błon, pokroić w kostkę i obsmażyć na łyżce oleju. Przełożyć do garnka, zalać taką ilości wrzątku, by przykryć mięso. Pieczarki oczyścić, pokroić w plastry, obsmażyć i dodać do mięsa. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i smażyć do zrumienienia, dodając pod koniec obrany i posiekany drobno czosnek. Przełożyć do mięsa. Papryki oczyścić z błon, pokroić w kostkę i dodać razem z soczewicą i ugotowaną cieciorką do wywaru. Kiedy mięso i warzywa będą miękkie, dodać pomidory oraz przyprawy i zioła do smaku. Gotować jeszcze kilka minut do połączenia się wszystkich smaków.
Kilka lat temu w Zwierzyńcu, w Karczmie Młyn jedliśmy wspaniale wysmażoną wątróbkę z pieczarkami. Czasem wracam do tego smaku w swojej kuchni.
Składniki:
500 g wątróbki z kurczaka
1 duża cebula
olej do smażenia
250 g pieczarek
1 łyżeczka suszonego majeranku
gałązka rozmarynu
sól i pieprz do smaku
Cebulę obrać, pokroić w pół krążki. Smażyć chwilę na oleju, dodać umytą, oczyszczoną z błon i pokrojoną na duże kawałki wątróbkę. Pieczarki oczyścić pokroić w pół plastry. Kiedy cebula zmięknie, dodać do wątróbki z cebulą. Dusić całość aż pieczarki i wątróbka zarumienią się. Dodać majeranek i rozmaryn. Doprawić solą i pieprzem.
Wątróbkę podałam z buraczkami z winegretem i puree ziemniaczanym.
Dzisiaj na blogu wegetariańska wersja lasagne. Farsz stanowią pieczarki i cukinia oraz ser z niebieską pleśnią. Zrezygnowałam z sosu pomidorowego, a każdą warstwę makaronu polałam sosem beszamelowym doprawionym ziołami.
Składniki:
ok. 250 g makaron typu lasagne
250 g sera żółtego do starcia na wierzch
Farsz:
trzy młode cukinie
1 cebula
500 g pieczarek
4 ząbki czosnku
sól, pieprz
olej do smażenia
150 g sera z niebieską pleśnią
Sos beszamelowy:
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
1 szklanka wody
1,5 szklanki mleka
pół szklanki słodkiej śmietanki
2 łyżeczki ziół do pizzy
sól i pieprz
Farsz:
Cukinię zetrzeć wraz z łupką na grubej tarce i udusić na niewielkiej ilości oleju z wodą, dodatkiem ziół, soli i pieprzu. Wkruszyć ser i gotować do jego rozpuszczenia. Zostawić około 2/3 szklanki płynu w cukinii, ponieważ płyn wsiąknie w makaron, przez co będzie miękki. Zdjąć z ognia, na tej samej patelni podsmażyć posiekaną w kostkę cebulę, pokrojone w kostkę pieczarki, dodając pod koniec posiekany czosnek. Wymieszać z cukinią.
Sos beszamelowy:
Masło stopić w rondelku, dodać mąkę, i mieszając, wlewać wodę z mlekiem. Mieszać aż sos będzie gładki, bez grudek. Wlać słodką śmietankę, dodać zioła, sól i pieprz i po zagotowaniu wyłączyć.
Wykonanie:
Układać lazanię w formie warstwami, zaczynając od płatów makaronu. Następnie wyłożyć farsz cukiniowy, znów makaron, farsz, makaron, farsz, aż do wyczerpania sosu. Jako ostatnią warstwę układamy makaron.
Całość polać beszamelem, posypać startym serem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200oC na ok. 45 minut lub 175o na termoobiegu. (makaron ma być zupełnie miękki). Wierzch najlepiej przykryć folią aluminiową, by ser za bardzo się nie przyrumienił.
Składniki:
500 g wołowiny na gulasz
1 duża cebula
2-3 ząbki czosnku
2 czerwone papryki (albo 1 zielona i 1 czerwona)
30 dag pieczarek
kilka suszonych prawdziwków bądź podgrzybków
2 szklanki passaty pomidorowej
łyżka przecieru pomidorowego
2/2 szklanki ryżu arborio
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
przyprawy: łyżka słodkiej papryki w proszku, kilka kuleczek ziela, 2 listki laurowe, 2 łyżeczki mielonego i 1 łyżeczka całego kminku, sól, pieprz
olej do smażenia
ew. 1-2 łyżki Ajvaru
Mięso umyć, pokroić w małą kostkę. Obsmażyć na oleju. Przełożyć do dużego garnka, zalać wrzątkiem kilka centymetrów nad mięsem, dodać suszone grzyby, cały kminek, listki i ziele, dusić do miękkości. W tym czasie pokroić cebulę, zeszklić na oleju, który został ze smażenia wołowiny. Dodać do gotującego mięsa. Czosnek zmiażdżyć i dodać do garnka. Pieczarki oczyścić i pokroić w grube plastry, obsmażyć do odparowania wody, dorzucić do mięsa. Następnie umyć paprykę, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w kostkę i gdy mięso będzie już prawie zupełnie miękkie dołożyć do mięsa i pieczarek razem z przepłukanym ryżem. Wlać passatę pomidorową. Przyprawić solą, pieprzem, mielonym kminkiem i słodką papryką. Dodać koncentrat pomidorowy i natkę pietruszki. Można także dodać 1-2 łyżki Ajvary, wówczas smak będzie bardziej paprykowy. Wlać śmietankę i jeszcze chwilę gotować Jeszcze raz przyprawić i po ponownym zagotowaniu zdjąć z palnika.
Dzisiejsza propozycja jest jak najbardziej jesienna. A jesień za oknem pokazuje swoje najsmutniejsze oblicze. Zimno, deszcz, wiatr, korki na ulicach. Moje danie idealnie pasuje na taką aurę. Jeszcze można przy okazji dogrzać się piekarnikiem...
Składniki:
2 duże papryki
2/3 szklanki kaszy gryczanej
1 mała cebula
100 g wędzonego boczku
5 pieczarek
mały kawałek białej kapusty, posiekanej
2 ząbki czosnku
przyprawa warzywna bez glutaminianu sodu, sól, pieprz, zioła do pizzy
1 łyżka oleju
100 g wędzonego żółtego sera
Kaszę ugotować w osolonym wrzątku. Na patelni rozgrzać łyżkę oleju, wrzucić posiekaną cebulę, pokrojony w kostkę boczek i obsmażyć. Dodać obrane i pokrojone w kostkę pieczarki, dalej smażyć. Dodać posiekaną kapustę oraz zmiażdżony czosnek i po kilku minutach smażenia wlać nieco wody. Dusić całość aż kapusta będzie miękka a płyn wyparuje. Doprawić do smaku, dodać zioła, wymieszać z ugotowaną kaszą.
Papryki przeciąć wzdłuż na pół, usunąć gniazda nasienne, napełnić farszem. Ser pokroić w kostkę, ułożyć na wierzchu farszu i zapiekać aż papryka będzie miękka (w tym celu wbić widelec w bok papryki).
Pogoda nas rozpieszcza, korzystam z uroków lata jak się da, gotując prosto, lekko i sezonowo. Cukinia, pomidory, papryka to teraz obowiązkowe produkty na naszych talerzach. Dzisiaj propozycja na kurczaka w śródziemnomorskim stylu, który preferuję nie tylko w upalne dni...
Składniki:
2 większe filety z kurczaka
1 mozzarella w zalewie lub opakowanie kuleczek
kilka pomidorów koktajlowych lub śliwkowych
1 woreczek lub mały słoiczek oliwek (dowolnych)
1 cukinia ok 25 cm długości
200 g pieczarek
3 ząbki czosnku
zioła do pizzy, dowolna przyprawa do kurczaka (może być gyros), suszony czosnek
olej
Filety umyć, osuszyć, pokroić w grubszą kostkę, przyprawić ziołami i przyprawami. Obsmażyć na oleju do lekkiego zrumienienia. Na tym samym oleju zgrillować pokrojoną w plastry i przyprawioną ziołami cukinię, zdjąć z patelni. Na odrobinie oleju obsmażyć pokrojone w plastry pieczarki. Warzywa wymieszać z kurczakiem i oliwkami. W naczyniu do zapiekania wyłożyć kurczaka i warzywa. Na nich położyć odsączone oliwki i mozzarellę (kulkę pokroić w kostkę). Na wierzchu ułożyć pokrojone w plastry pomidory i posiekany czosnek. Posypać ziołami. Zapiekać ok. 20 minut w temperaturze ok. 200oC (środkowa półka). Podawać z ziemniakami lub ryżem i dowolną surówką.
Aby zaoszczędzić cenny letni, słoneczny czas oraz wykorzystać bogactwo warzyw gotuję często potrawy jednogarnkowe, jak gulasze czy lecza. Moja rodzina jest zdecydowanie mięsożerna, dlatego z mięsa nie rezygnuję. Oto jedna z moich propozycji na jednogarnkowy obiad...
Składniki:
700 g szynki wieprzowej
1 duża cebula
2-3 ząbki czosnku
2 papryki, np. żółta i czerwona
2 niewielkie bakłażany
30 dag pieczarek
kilka suszonych prawdziwków bądź podgrzybków
łyżka słodkiej papryki w proszku
kilka kuleczek ziela, 2 listki laurowe
2 łyżeczki mielonego i 1 łyżeczka całego kminku
sól, pieprz, przyprawa warzywna bez glutaminianu sodu
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki przecieru pomidorowego
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
1/2 szklanki słodkiej śmietanki 18%
olej do smażenia
Mięso umyć, pokroić w kostkę. Obsmażyć na oleju. Przełożyć do dużego garnka, zalać wrzątkiem kilka centymetrów nad mięsem, dodać suszone grzyby, cały kminek, listki i ziele, dusić do miękkości. W tym czasie pokroić cebulę, zeszklić na oleju, który został ze smażenia mięsa. Dodać do wywaru. Czosnek zmiażdżyć i dodać do garnka. Pieczarki oczyścić i pokroić w grube plastry, obsmażyć do odparowania wody, dorzucić do mięsa. Następnie umyć paprykę, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w kostkę i gdy mięso będzie już prawie zupełnie miękkie dołożyć do mięsa i pieczarek. Pod koniec dodać pokrojone w kostkę bakłażany. Kiedy warzywa zmiękną przyprawić solą, pieprzem, mielonym kminkiem i słodką papryką. Dodać koncentrat pomidorowy, przyprawę warzywną, sos sojowy i natkę pietruszki. Pod koniec wlać słodką śmietankę i wymieszać.
Witajcie po dłuższej przerwie! Zrobiłam sobie urlop od pracy, ale także od blogowania. Zwiedziłam piękne Karkonosze i wciąż czuję niedosyt, bo czas i pogoda nie pozwoliły zrealizować wszystkich planów. Powoli wrócę do regularnego dodawania wpisów. Powoli, bo muszę wrócić duchem do mojej kuchni... A dzisiaj na blogu danie przedurlopowe.
Składniki:
500 g mielonej wołowiny
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
3 kolorowe papryki (u mnie 2 czerwone i 1 zielona)
2 młode cukinie
250 g pieczarek
2-3 szklanki gęstego przecieru pomidorowego
puszka krojonych pomidorów
przyprawa warzywna
oregano lub przyprawa do pizzy
2 łyżki słodkiej papryki
posiekana natka pietruszki
olej do smażenia
sól i pieprz
Mięso usmażyć na niewielkiej ilości tłuszczu, przełożyć do garnka. Następnie pokrojoną cebulę i czosnek zeszklić na oleju i dodać do mięsa. Pieczarki oczyścić, pokroić w plastry i obsmażyć na niewielkiej ilości oleju, przełożyć do mięsa. Zalać mięso wrzątkiem, by je przykryło i gotować około 20 minut. Następnie dorzucić pokrojoną w kostkę paprykę, a po 5 minutach pokrojoną w kostkę cukinię (ze skórką). Kiedy papryka i cukinia będą już miękkie, wlać przecier pomidorowy i pomidory z puszki. Gotować ok. 10 minut, doprawić do smaku, dodać, zioła, paprykę w proszku, pieprz i ewentualnie sól. Na końcu dodać posiekaną natkę.
800 g karkówki
2 papryki w różnych kolorach
opakowanie pomidorków śliwkowych
250 g małych pieczarek
1 młoda cukinia
2-3 łyżki oleju
oraz przyprawy: słodka papryka, suszony czosnek granulowany, oregano, tymianek, rozmaryn, mielony kminek, sól i pieprz
Karkówkę pokroić na kawałki wielkości moreli. Posypać obficie przyprawami i wlać olej. Dokładnie wymieszać. Mięso marynować przez całą noc. Paprykę pozbawić gniazd nasiennych, pokroić na kawałki. Cukinię pokroić w grube plastry. Patyczki do szaszłyków namoczyć w zimnej wodzie, a następnie naprzemiennie nabijać na nie mięso z warzywami i pieczarkami. Szaszłyki ułożyć na mocno na rozgrzany grill na tackach aluminiowych i grillować do zrumienienia mięsa, co jakiś czas przekręcając je, aby opiekły się równo z każdej strony.
Składniki:
2/3 szklanki zielonego groszku
pół czerwonej papryki
ok. 8 średnich pieczarek
150 g sera żółtego
2 łyżki posiekanej natki
oraz sól, pieprz, suszony czosnek, słodka papryka i zioła do pizzy
Schab umyć, osuszyć, ostrym nożem wyciąć w środku szeroką kieszeń. Posypać solą, ziołami do pizzy, papryką i suszonym czosnkiem. Pieczarki pokroić w kostkę, obsmażyć na niewielkiej ilości oleju. Paprykę także pokroić w kostkę, ser zetrzeć na grubej tarce. Paprykę, pieczarki, groszek i ser wymieszać z posiekaną natką, doprawić solą, pieprzem i ziołami do pizzy. Nafaszerowań farszem schab, a brzegi mięsa spiąć wykałaczkami. Umieścić w rękawie do pieczenia, uszczelnić i wstawić na minimum 1,5-2 godziny do piekarnika nagrzanego do 175oC. Podawać z sosem pomidorowym lub serowym.
Pizza to jedno z najszybszych dań, jakie gości na moim stole. Dzisiaj na blogu wersja bez mięsa.
Ciasto:
3/4 szklanki ciepłej wody
2 szklanki mąki pszennej chlebowej
25 g drożdży
pół łyżeczki cukru
płaska łyżeczka soli
3 łyżki oleju
oraz mąka do podsypywania
Dodatki:
pół szklanki zielonego groszku
ok. 6 świeżych pieczarek pokrojonych w grubą kostkę
250 g sera żółtego w kawałku - użyłam Goudy
1/3 czerwonej papryki pokrojonej w kostkę
1/2 cebuli
2-3 ząbki czosnku drobno posiekane
ok. 6 pomidorków koktajlowych przekrojonych na pół
ok. 12 zielonych oliwek
zioła do pizzy
3 łyżki gęstej pasty pomidorowej
W ciepłej wodzie rozpuścić drożdże, dodać cukier i 3 łyżki mąki. Dobrze wymieszać. Odstawić do momentu aż drożdże zaczną pracować. Wówczas dodać sól, 2 łyżki oleju i wyrobić elastyczne i gładkie ciasto (około 5 minut). W czasie wyrabiania zwilżać dłonie pozostałą częścią oleju, wówczas idealnie odchodzi od dłoni. Na koniec obsypać mąką i pozostawić przykryte ściereczką na 20 minut.
Dłońmi oprószonymi mąką uformować cienki placek, rozkładając na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i podsypanej mąką (ja użyłam teflonowej, więc ten etap pominęłam). Poczekać kilkanaście minut, by ciasto na blasze nieco podrosło. Można włożyć do piekarnika nagrzanego do 40oC. W tym czasie przygotować dodatki. Zetrzeć ser.
Ciasto posmarować pastą pomidorową, posypać ziołami i czosnkiem. Wyłożyć ser i warzywa, znów posypać ziołami do pizzy lub oregano. Blachę z pizzą wstawić do gorącego piekarnika. Piec ok. 17 minut w 220oC. Spód pizzy powinien być lekko zarumieniony.
Pn | Wt | Śr | Cz | Pt | So | Nd |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 |